Zmagania ze sztangą - podnoszenie ciężarów

W październiku i listopadzie br. gościliśmy w naszym Gimnazjum sportowców związanych ze sportami siłowymi.

Pokaz przeprowadzony został przez kadrę trenersko- instruktorską oraz zawodników sekcji podnoszenia ciężarów "KS Raszyn". Trener II klasy, p. Krzysztof Suchocki oraz instruktor, p. Sławomir Ruszczyk spotkali się z naszymi uczniami w szkolnej siłowni.

To spotkanie było tym bardziej miłe, że zawodnikami prezentującymi technikę ćwiczeń ze sztangą byli absolwenci naszej szkoły, bracia Krystian i Krzysztof Gabriel.

Przez sekcję podnoszenia ciężarów raszyńskiego klubu "przewinęło się" kilkunastu naszych uczniów, którzy w tej dyscyplinie sportu, pod okiem instruktora, p. Sławomira Ruszczyka odnosili sukcesy.

Przeglądając strony internetowe można wyłowić nazwiska naszych sztangistów: Sebastian Feliksiak, Łukasz Wiaderny, Mariusz Wiaderny, Łukasz Oporski, Jacek Golański, Jakub Syta, Mateusz Wiśniewski oraz wspomniani wcześniej bracia Gabriel. 

Różne bywają początki uprawiania sportu. Czasem młodego człowieka do konkretnej dyscypliny zachęcają rodzice, czasem ktoś od razu wie, która dyscyplina będzie dla niego sportem całego życia, ale można trafić także do sportu przez przypadek.

Przez taki przypadek swoje życie z podnoszeniem ciężarów związał p. Sławomir Ruszczyk. Pewnego razu, gdy Sławek wracał autobusem ze szkoły, zwrócił na niego uwagę trener podnoszenia ciężarów, proponując mu odwiedzenie sali treningowej. Po pierwszym treningu Sławek zakochał się w tym sporcie i po kilku miesiącach walki ze sztangą został Mistrzem Spartakiady Młodzieży. Kolejne lata treningów zaowocowały sukcesami na arenie Polski - wielokrotnie stawał na najwyższym podium Mistrzostw Polski Juniorów i Seniorów, wielokrotnie pobijał sportowe rekordy kraju. Brał udział w Mistrzostwach Europy i Świata.

Dziś, jako zawodnik i instruktor z wielkim doświadczeniem, sam wypatruje sportowe talenty i zachęca do udziału w sekcji podnoszenia ciężarów. Kilku chłopaków po spotkaniach w szkolnej siłowni zostało wprawnym okiem zakwalifikowanych jako dobry materiał na sztangistę.

Dziękujemy naszym gościom za spotkanie z naszymi uczniami i pokazanie korzyści płynących z uprawiania sportu.

Zajęcia sekcji odbywają się w "zielonym budynku" na stadionie im. K. Jedynaka w Raszynie. Zajęcia są bezpłatne - wstęp wolny.

Tekst: Olimpia Bartosik-Wiśniewska