Anglojęzyczne warsztaty o Irlandii i Św. Patryku

            Z okazji Dnia Świętego Patryka 17 marca w Warszawie odbyły się warsztaty, w których wzięli udział uczniowie naszej szkoły. Wyjście na to wydarzenie zorganizował Pan Grzegorz Wróblewski, a opiekę wraz z nim sprawowała Pani Alina Zhukel.

             Spotkanie charyzmatycznie poprowadził rodowity Irlandczyk Richie Mullaney, który w obrazowy sposób przedstawił grupie historię tego święta. Opisał nam osobę Świętego Patryka, tradycje związane z jego dniem oraz niektóre z irlandzkich dań (czy wiecie, że w Irlandii można zjeść ziemniaki przygotowane na co najmniej 5 różnych sposobów?). Pokazał też, jak obchodzi się to święto na całym świecie (nie tylko w Dublinie) i zasugerował, abyśmy radośnie celebrowali je również w naszym kraju.
          Richie nauczył nas również kilku podstawowych wyrażeń w języku irlandzkim (czyli Gaelic - widoczny na załączonym zdjęciu) i pokrótce przedstawił biografię Arthura Guinnessa, który z sukcesem zrealizował swój pomysł na życie, pomimo niesprzyjających okoliczności losu. W czasie jednej z wielu żartobliwych dygresji zapytał, po co Bóg stworzył krowy?
Z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru (ale i kulturoznawczym podtekstem) stwierdził, że po to, aby ich mleko można było dodawać do herbaty;) Całe warsztaty odbywały się w języku angielskim i - jak widać - przebiegły w bardzo sympatycznej atmosferze. Slán! (Do zobaczenia następnym razem!).

Tekst opracowany przez Agatę Kowalską i Julię Dąbkowską z kl. III D