LipDub -  klip muzyczny w naszej szkole

Czwartego czerwca 2014 roku uczniowie gimnazjum zakończyli pracę nad wideoklipem promującym szkołę.
Przygotowania do lipduba trwały ponad miesiąc. W dniu nagrania budynek szkoły zamienił się w plan zdjęciowy. Operator włączył kamerę o 9 rano,
a o godzinie 13.20 ponad 300 osobowa grupa uczniów usłyszała: Koniec zdjęć! Lipdub nakręcony!

CZYM JEST LIPDUB?

Lipdub to rodzaj wideoklipu realizowanego jednym ujęciem (bez cięć),
w którym występujące osoby poruszają wargami do odtwarzanej z playbacku piosenki. Miejsce akcji? Najczęściej wnętrze szkoły lub uczelni, ale
w zasadzie dowolne. Wskazana duża ilość uczestników oraz rekwizytów. Kamera co chwilę musi wyłapywać coś lub kogoś fajnego, zaskakującego, szalonego. I tak było u nas.

Do pracy nad filmem zaangażowało się ponad 300 uczniów oraz nauczycieli, którzy zaśpiewali z playbacku piosenkę "The Best Day Of My Life" grupy American Authors.

Scenariusz teledysku był prosty. Do szkoły zagląda przyszły uczeń gimnazjum, którego zaciekawiły tajemnicze dźwięki dobiegające z budynku.
W momencie otwarcia drzwi szkoły, zaczynają dziać się tu rzeczy przedziwne: pani dyrektor jawi się jako królowa, a uczniowie z zapałem piłują nogi tronu, na którym siedzi. Po szkole biega Mario Bross. Z wanny wyskakuje Archimedes. W bibliotece szkolnej trwa dyskoteka. Na pierwszym piętrze urzędują bogowie greccy, Romeo wyznaje miłość Julii, a w pokoju nauczycielskim w najlepsze trwa partyjka pokera. To nie wszystkie sceny z naszego lipduba.

Nakręcenie filmu nie udałoby się, gdyby nie zgoda i wsparcie dyrekcji oraz grona pedagogicznego, które pozytywnie przyjęło pomysł nagrania klipu.

Udało się wykonać zadanie, jakim było nakręcenie filmu w jednym ujęciu. Operator obciążony kamerą, w każdym podejściu musiał przebiec trasę lipduba (ok. 400 m) w 3.40 minuty!

Niezwykle ważne było także zaangażowanie uczniów w przygotowania. Dostarczenie stalowej wanny czy kuli dyskotekowej na wysięgniku nie stanowiło dla nich żadnego problemu.

Przy realizacji klipu pomogły nam również instytucje lokalne: GOS w Raszynie wypożyczył wytwornicę dymu i światła, świetlica środowiskowa na Rybiu dostarczyła perkusję.

LipDub był dla nas nie tylko wspaniałą zabawą, chwilą oderwania od szarej codzienności, ale także możliwością sprawdzenia naszych umiejętności. Liczyło się dla nas, aby stworzyć przekaz i pokazać przyszłym uczniom szkoły, że w Gimnazjum Nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia w Raszynie nigdy nie jest nudno.

Katarzyna Wasilewska