Wielu rodaków zginęło z rąk niemieckich i sowieckich najeźdźców. Naszą powinnością jest dbać o to, aby ich ofiara nie pogrążyła się w mrokach niepamięci. Dlatego z inicjatywy Gimnazjum nr 1 w Raszynie, przy współpracy ze Szkołą Podstawową i Centrum Kultury Raszyn powstał spektakl poświęcony bohaterom II wojny światowej.

W widowisku "Szli, by walczyć o Twój dom" wg ciekawego, oryginalnego scenariusza i w znakomitej reżyserii pani Krystyny Smolichy udział wzięli uczniowie i nauczyciele Gimnazjum panie Wiesława Paś, Ewa Kiełbiewska, Edyta Pengryn i pan Krzysztof Wolszczak oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Raszynie.

Oprawę plastyczną przygotowała pani Lidia Skoneczna-Gola, a multimedialną zajął się pan Emanuel Jaroszewski.

Gdy na scenie pojawili się artyści, od pierwszych chwil zapanował wyjątkowy nastrój. Pan Edward Kania, będący świadkiem historii, we wzruszający sposób opowiadał, w wywiadzie udzielanym młodej dziennikarce, w tej roli Zofia Rokicka, o doświadczeniach wojennych naszych rodaków. Ogromne wrażenie wywarły na wszystkich chwytające za serce powstańcze i wojskowe piosenki zaśpiewane przez Maję Klimaszewską, Aleksandrę Patejko, Sylwię Modrzejewską, Julię Brzezowską i Sandrę Rogalską. Wiersze w wykonaniu młodych, utalentowanych recytatorów Weroniki Lechańskiej, Julii Jeromin, Agnieszki Gajdy i Marcina Zgiepa oraz muzyka stworzyły niepowtarzalny klimat widowiska. W niejednym oku zakręciła się łza, gdy p. Krzysztof Wolszczak zaśpiewał finałową pieśń "Żeby Polska była Polską".

W spektaklu "Szli, by walczyć o Twój dom" wykorzystano przekaz multimedialny, grę świateł, ruch sceniczny. Umiejętnie budowane napięcie sprawiało, że widzowie oczekiwali z zainteresowaniem, co wydarzy się na scenie.

Mamy nadzieję, że takich wydarzeń, będących okazją do spotkań mieszkańców Raszyna, będzie więcej , a dalsza współpraca Gimnazjum ze Szkołą Podstawową i Centrum Kultury Raszyn zaowocuje następnymi, równie udanymi, spektaklami.

Marzenna Bryła