Mateusz Jędrzejewski –- pływanie

Reprezentant Gimnazjum w ramach Mazowieckich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zdobywca medali w drużynie i indywidualnie.

 

ur. 2000

Nazywam się Mateusz Jędrzejewski. Naukę w Gimnazjum Nr 1 im. Prymasa Tysiąclecia w Raszynie rozpocząłem w klasie ID w roku 2013.

Moją pasją jest pływanie. Pierwszy basen przepłynąłem sześć lat temu na zajęciach nauki pływania, prowadzonych przez Gminny Ośrodek Sportu w Raszynie. Moim pierwszym instruktorem był znany wszystkim raszyńskim pływakom - Pan Waldemar Wieteska. To On, zgłosił mnie ku mojemu ogromnemu przerażeniu na pierwsze zawody pływackie, na warszawskim Ursynowie. Wróciłem z nich z moim pierwszym dyplomem za zajęcie szóstego miejsca na 25m stylem dowolnym (!). Uwierzyłem, że można wygrywać z samym sobą i od tego momentu pływanie stało się moją pasją.

W 2010 roku, jako podopieczny trenera Valentina Sukhanowa, a jednocześnie już jako oficjalny zawodnik sekcji pływackiej Gminnego Ośrodka Sportu, wystartowałem w moich pierwszych zawodach, patronowanych przez Polski Związek Pływacki. Byłem załamany wynikami - liczyłem na 6-10 miejsce, a wróciłem jako 49 zawodnik w moim roczniku na 100m stylem dowolnym, co przekładało się 255 miejsce w roczniku na Mazowszu (!!!).

Nie poddałem się jednak. Zacząłem jeszcze więcej pracować i walczyć z samym sobą. Pierwszy medal (brązowy) zdobyłem we wrześniu 2011 roku, płynąc 50m stylem motylkowym. Na złoty medal musiałem trochę poczekać - zdobyłem go aż dwukrotnie na długim basenie na Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Warszawy w listopadzie 2012 roku, płynąc 200m i 400m stylem zmiennym. Od tego czasu zgromadziłem pokaźną kolekcję medali, pucharów i statuetek.

Od dwóch lat jestem zawodnikiem UKS GOS Raszyn. Moimi trenerami są obecnie: Robert Daniszewski i Szymon Rutkowski. Częstotliwość dwóch treningów w tygodniu poszła dawno w niepamięć. Zapomniałem jak jest przyjemnie wstawać o godzinie 7:00. Od kilkunastu miesięcy, tak jak większość polskich pływaków - wstaję codziennie między 5:00-5:30. O godzinie 6:00 razem z innymi zawodnikami jestem już na rozgrzewce na basenie. Po półtora lub dwugodzinnym treningu pędzę do szkoły. O 14:30 znowu rozgrzewka i trening do godziny 16 lub 17. Później drugi obiad, krótki odpoczynek i nauka. Najbardziej oczekiwany moment w ciągu całego dnia, to godzina 21-sza - idę spać, aby wstać rano…. I tak w kółko :)

Kilka razy w roku jeździmy na zgrupowania pływackie, na których można zapomnieć o odpoczynku i wolnym czasie, a po których jest masa nadrabiania materiału przerobionego w tym czasie w szkole.

Najbardziej w sporcie lubię momenty, kiedy udowadniam sobie, że jestem w stanie zrealizować rzeczy niemożliwe. W wolnym czasie, który chwilami się pojawia, uwielbiam jeździć na rowerze, czytać dobre książki i oczywiście grać w gry na PS3 :).

Główne osiągnięcia sportowe

Do najważniejszych osiągnięć sportowych zaliczyłbym:

  • III miejsce na dystansie 400m stylem zmiennym w ogólnopolskim rankingu pływaków rocznika 2000, w sezonie 01.01.2012-31.12.2012 na długim basenie,
  • złote medale na dystansie 200m i 400m stylem zmiennym, na Międzynarodowych Otwartych Mistrzostwach Warszawy w pływaniu, 30.11.2012-01.12.2012,
  • V miejsce w roczniku 2000 na dystansie 200m stylem klasycznym, na zawodach International Swim Meeting w Berlinie (1082 zawodników z 27 krajów świata).

W tym roku startowałem po raz pierwszy na Mistrzostwach Polski 14-latków w Olsztynie oraz na Grand Prix Puchar Polski w Olsztynie.

W ostatnich dniach dowiedziałem się, że zakwalifikowałem się także w dwóch konkurencjach do finałów cyklu zawodów ogólnopolskich "Od Młodzika do Olimpijczyka".

Lubię pływać stylem zmiennym, dowolnym i klasycznym. Moim najbliższym celem jest dostanie się do finałów Mistrzostw Polski. Celem głównym jest oczywiście tytuł mistrzowski. Nauka jest dla mnie również bardzo ważna. Aby dostać się do Szkoły Mistrzostwa Sportowego, oprócz znakomitych wyników sportowych - konieczny jest dobry wynik z egzaminu gimnazjalnego. Wiem, że przede mną ogromna praca i walka z samym sobą. Mam nadzieję, że dam radę.

Informacje uzyskała: O. Bartosik-Wiśniewska. Czerwiec 2014 r.