Maja Klimaszewska - taniec sportowy

Mistrzyni Świata, Europy i Polski w Tańcu Sportowym, członkini Kadry Narodowej Polski Juniorów Młodszych - od września 2014 r., jest uczennicą Gimnazjum Nr 1 w Raszynie.

Maja Klimaszewska, rok ur. 2001

Maja Klimaszewska, rok ur. 2001

 Przygodę z tańcem Maja Klimaszewska rozpoczęła w wieku czterech lat. Jednak taneczne predyspozycje wykazywała niemal od kołyski. Jej mama wspomina, że gdy Maja miała ok. ośmiu miesięcy i usłyszała muzykę, od razu ruszała się w jej rytm. A gdy miała 3-4 lata i jej rówieśnice bawiły się lalkami, ona prosiła o włączenie muzyki i tańczyła, tworząc swoje pierwsze amatorskie układy. Dlatego rodzice postanowili zapisać Maję w wieku czterech lat na naukę tańca towarzyskiego. Dziewczynka trafiła do grupy sześciolatków, bo młodszej nie było. Po dwóch latach dostała tanecznego partnera, z którym zaczęła stawiać pierwsze kroki w tańcu standardowym i latynoamerykańskim. Zaczęła prezentować swoje umiejętności na turniejach.

Jednak Maja to prawdziwa indywidualistka, co miało przełożenie na jej pasję. Zrezygnowała z tańca towarzyskiego na poczet tańca w pojedynkę - tzw. solo. Tu jest niezależna, tu pokazuje całą siebie i sama pracuje na swój sukces.

Od samego początku świetnie dawała sobie radę w pojedynkę i zaczęła zdobywać pierwsze indywidualne tytuły na mistrzostwach Polski, Europy i Świata.

Dziś stawia na taniec indywidualny z elementami akrobatyki.

Swoje choreografie ma w 5-ciu kategoriach tańca sportowego tj. disco dance, hip hop, jazz, modern oraz nowy styl tańca tzw. slow. W tym ostatnim jest dziś w rankingu krajowym na pierwszym miejscu z tytułem "Mistrzyni Polski do lat 14".

Maja jest zawodniczką Klubu Sportowego "Grawitacja" w Piasecznie.

Choreografie do poszczególnych kategorii układają Mai wybitni specjaliści z kraju i ze świata, m.in. Madelaine z Norwegii, czy finaliści You Can Dance. Maja uczestniczy także w wielu prestiżowych warsztatach, na których szlifuje swoje umiejętności. Łącznie w ciągu tygodnia spędza na sali treningowej 8-14 godzin.

Jest członkiem czterech federacji tańca sportowego:

 • Polski Związek Tańca Sportowego - PZTS Sport
 • Polska Federacja Tańca - PFT
 • Związek Nowoczesnego Tańca Sportowego
 • Międzynarodowej Federacji: International Dance Organization - IDO

Należy do  Kadry Narodowej Polski Juniorów Młodszych.

Główne sukcesy sportowe

 • udział w Mistrzostwach Świata Federacji IDO Włochy 2014
 • International Polish Cup, Karczew 2014 - 2 miejsce
 • Krajowe Mistrzostwa Federacji IDO Józefów 2014 - 1 miejsce
 • Mistrzostwa Polski Federacji PZTS Łódz 2014 - 1 miejsce
 • Mistrzostwa Europy w Tańcu Sportowym Łódź 2013 - 1 miejsce
 • Mistrzostwa Świata IFMD Łódź 2012 - 1 miejsce
 • Mistrzostwa Świata IDO Węgry 2011 - 1 miejsce
 • Otwarte Mistrzostwa Polski Łódź 2011 - 1 miejsce
 • Puchar Polski w Tańcu Sportowym Inowrocław 2012 - 1 miejsce
 • Turniej Tańca Nowoczesnego Pabianice 2012 - 1 miejsce
 • Ogólnopolski Turniej Tańca Sportowego Włocławek 2012 - 1 miejsce
 • Turniej Tańca Sportowego Augustów 2012 - 1 miejsce
 • Open Poland Warszawa 2010 - 1 miejsce

To najważniejsze osiągnięcia. Jest jeszcze mnóstwo zdobytych 2 i 3 miejsc oraz wiele wyróżnień.

Wiadomość z ostatniej chwili: MAJA potwierdza przynależność do światowej czołówki - zdobywa srebrny i brązowy medal Mistrzostw Świata!!!

Relacja

W dniach 09-13 grudnia w Mikołajkach w hotelu Gołębiewski odbyło się wielkie wydarzenie IDO: "IDO WORLD CHAMOPIONSHIP" - Mistrzostwa Świata jazz dance, Mistrzostwa Świata modern, Mistrzostwa Świata ballet-pointe oraz międzynarodowe zawody (IDO approved event) w wybranych dyscyplinach IDO.Po raz pierwszy oficjalnie dla członków PFT zawody UK freestyle.Kilkudniowe zawody dzielą się na dwa moduły:
 1. Mistrzostwa Świata w tańcu federacji IDO w poszczególnych kategoriach: dance, hip hop, slow, modern, jazz, free style.
 2. Festiwal tańca, w którym może się zmierzyć każdy zgłoszony zawodnik. W kategoriach solo disco dance i hip hop Mistrzostwa rozegrane były w systemie ligowym PFT (w klasach E,D,C,B,A,S). Klasa najbardziej zaawansowana, w której tańczą najlepsze zawodniczki ze świata - to klasa S.
Maja Klimaszewska startowała w czterech kategoriach w klasie S - to najwyższa i najbardziej zaawansowana klasa taneczna:
 1. Hip Hop solo - klasa S - 2 miejsce - srebro i vice mistrzostwo świata dla Polski !!! (ok 120 zawodniczek)
 2. Disco dance duet - klasa S - 3 miejsce - brąz (ok 80 duetów)
 3. Disco dance solo - klasa S - 7 miejsce (ok 120 zawodniczek)
 4. Formacja modern/jazz - Maja zdobyła wraz ze swoja grupą/formacją 6 miejsce (łącznie 24 formacji).
Uczestniczkami mistrzostw były zawodniczki z następujących państw: USA, Kanada, Afryka Płn, Ukraina, Rosja, Białoruś, Niemcy, Polska, Chorwacja, Węgry, Słowacja, Norwegia. Skład sędziowski z najlepszych w branży trenerów i specjalistów tańca nowoczesnego: USA, Kanada, Rosja, Norwegia, Polska.Więcej info na stronie: danceweek.pl

Choć Maja tańcem żyje przez 24 godziny na dobę, to jest też uczennicą. Chodzi do 1-ej klasy Raszyńskiego Gimnazjum. Szkołą i nowymi przyjaciółmi jest zachwycona, co dodatkowo motywuje ją do nauki i nie zaniedbuje jej. Rodzice wypracowali układ z córką: na pierwszym miejscu nauka, a dopiero potem taniec.

Co robi, gdy nie tańczy? Uwielbia sport, w każdej postaci! Lubi spotykać się z rówieśnikami, czytać książki, nie stroni od gier komputerowych, jak każdy w jej wieku.

Taniec sprawia jej radość, ale traktuje to jak hobby, nie sposób na życie :)

Informacje pozyskała: O. Bartosik-Wiśniewska (grudzień, 2014 r.)