Parlament

  • Przewodnicząca Parlamentu:
    Maja Klimaszewska 
  • Zastępca:
    Maria Karwat 

Opiekunami Parlamentu Szkolnego
w tym roku są:

  • Aneta Dąbrowska
  • Lidia Skoneczna - Gola
  • Renata Boguszewska

"Szkoła to tętniący życiem skomplikowany organizm, rządzący się własnymi prawami i regułami.
Ale to jaka ona będzie, w dużej mierze zależy od uczniów."

Parlament Szkolny

 

 

„Szkolny samorząd, to pierwsza forma aktywności, podczas której uczniowie mogą doświadczyć demokracji w praktyce. Od tego jakie to, doświadczenie będzie zależy, jaką postawę wobec demokracji przyjmą w dorosłym życiu”-czytamy o projekcie „Szkoła demokracji” na stronie Centrum Edukacji Obywatelskiej. 

 Samorząd Uczniowski tworzą wszyscy uczniowie szkoły. Każdy uczeń może mieć wpływ na to jaka jest jego szkoła. Dlatego uczniowie wybierają swoich przedstawicieli, inaczej mówiąc władze samorządu, zwane u nas Parlamentem Szkolnym.

Parlament może przedstawiać Radzie Pedagogicznej oraz Dyrektorowi Gimnazjum wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły.

Parlament Szkolny informuje uczniów o podejmowanych działaniach poprzez:

- Tablice Informacyjne na I piętrze w holu i przy sali 126.

- radiowęzeł

- klasowych Łączników z Parlamentem

Parlament Szkolny zbiera informacje o potrzebach i pomysłach uczniów:

- na początku roku poprzez klasowych Łączników z Parlamentem podczas konstruowania rocznego planu pracy i w trakcie roku szkolnego

- poprzez Skrzynkę Parlamentu (przy zejściu do szatni)

- poprzez adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W celu ochrony Praw Ucznia została powołana instytucja Rzecznika Praw Ucznia. W tym roku funkcję tę sprawuje pani Aneta Gnat, która codziennie jest do dyspozycji uczniów. Wywiad z naszym RPU opublikujemy wkrótce tutaj.

W roku szkolnym 2015/16 Gimnazjum bierze udział w projekcie „Szkoła demokracji”.  To innowacyjny projekt, mający na celu promowanie dobrych praktyk z zakresu samorządności, demokracji szkolnej i włączania uczniów i uczennic w podejmowanie decyzji. Szkoła, która spełni 7 kryteriów odnoszących się do funkcjonowania społeczności szkolnej otrzyma certyfikat “Szkoła Demokracji”.

Szczegóły naszej realizacji projektu „Szkoła Demokracji” można znaleźć tutaj: